שחף כל אדם זקוק למאמן, אחרת הוא מציב את יעדיו היכן שידו מגעת
coach2be coach2be coach2be coach2be coach2be
coach2be logo coach2be
coach2be coach2be coach2be coach2be coach2be
מאמרים

מהו הדבר הכי חשוב שאמנים ויוצרים צריכים לעשות כדי להצליח?
טלי ברדוש

מהו הדבר הכי חשוב שאמנים ויוצרים צריכים לעשות כדי להצליח?
לאחר מאות שעות אימון של אמנים בתחומים שונים: מוזיקאים, ציירים, מאיירים, תסריטאים, כותבים ועוד, ובעקבות חקר מעמיק וקריאה של כל מאמר, כתבה או ספר שמצאתי בהקשר לאמנים מצליחים – אין לי ספק בכך שהדבר החשוב ביותר שאמן או יוצר צריך לעשות הוא: ליצור, לעשות אמנות - והרבה!

בודאי, אמן צריך גם ללמוד לשווק את עצמו, ליצור קשרים, לבנות יחסי אנוש טובים ושותפויות סינרגטיות, לנהל משא ומתן נינוח ועוד ועוד – אבל הוא לא יכול לעשות את כל אלה בבטחון וגם אין כל כך טעם בכך – אם אין לו אמנות להציע – ואמנות טובה נוצרת רק מתוך הרבה עשייה! כמו שאומרת ג'וליה קמרון הנפלאה בספרה  " דרך האמן " : " אלוהים, אני אדאג לכמות ואתה תדאג לאיכות ".
 
אין טעם לחכות ל: סוכן / אמרגן / מפיק / אוצר / מנהל אישי, שיגלה אתכם כדי להתחיל ליצור את מה שאתם חולמים עליו – תתחילו ליצור עכשיו , בלי תנאים, ללא עיכובים ותירוצים. אחרת, כאשר תגיע ההזדמנות שלכם – לא יהיה לכם מה להראות, להשמיע, להציג.
 
איך יוצרים כמות?
מתייחסים ליצירה כאל משחק מהנה.
מציבים מסגרת זמן ויעדים.
מורידים ציפיות ושיפוט.
יוצאים למסע של חקר הלא נודע. (מכירים את המשפט – מה שידוע לי מגביל את מה שאפשרי עבורי ?)
 
לדוגמא:
ציירים
- בחרו נושא, טכניקה חדשה, חומר, צבע או סגנון – וציירו מהם בסדרות, 6-10 תמונות לפחות. הגדירו יעדים: ציור בשבוע / בחודש (עפ"י הגודל והסגנון).
 
מלחינים – הגדירו יעד: כתיבת שיר בשבוע / בשבועיים, התיחסו לכתיבה כאל תרגיל (כך עשה באך ועוד רבים גדולים אחרים) המציאו תרגילים: כתיבה במקצב מסוים, בסולם מסוים, בסגנון שעוד לא ניסיתם, בהשפעת אמן מסויים * , עם מילים, בלי מילים, עם כלי נגינה או בלעדיו.
 
כותבים , משוררים , תסריטאים - בחרו נושא , סיטואציה, סגנון כתיבה, רגש, תיאור חושי (שמיעתי, ויזואלי, תחושתי, ריח, טעם)  התנהגות, סגנון שפה, דמות, מסר, קהל יעד – והתאמנו בכתיבה בדגש על האלמנט שבחרתם. אתם יכולים גם לבחור סופר, משורר רו תסריטאי מוערך , ולחקור אותו באמצעות קריאה, צפייה וחיקוי *.
 
מבצעים: זמרים / נגנים / שחקנים – בחרו אמן מבצע מוערך ומצליח (גם אם הוא לא בדיוק הסגנון שלכם) וחיקרו אותו: באמצעות צפייה, האזנה, חיקוי. בחרו ז'אנר או סגנון – ונסו להבין מה מאפיין אותו, נסו לבצע בהשפעת הז'אנר שבחרתם.
 
אם למדתם אמנות או יצירה : אתם יכולים לחזור למחברות הישנות ולבצע שוב תרגילים שעשיתם או תרגילים שהתחמקתם מהם בתקופת הלימודים.
 
* - סלבדור דאלי אמר: אלה שלא רוצים לחקות כלום - לא יוצרים כלום.

יש לכם שאלות, רוצים עוד טיפים? שלחו לי מייל.« חזרה לדף מאמרים »
 
Website by Edenet        © All Rights Reserved