שחף כל אדם זקוק למאמן, אחרת הוא מציב את יעדיו היכן שידו מגעת
coach2be coach2be coach2be coach2be coach2be
coach2be logo coach2be
coach2be coach2be coach2be coach2be coach2be
מאמרים

"כשילד רוצה כלב" והחשיבות של בחינת החלום אל מול המציאות
טלי ברדוש

כשילד אומר להורים שלו: "אני רוצה כלב" או "אני חייב כלב", ישנן מספר גישות לתגובה:
 
הראשונה – "כן בטח חמודי, כל מה שיעשה אותך מאושר"
 
השניה – "על גופתי המתה, אין סיכוי, תשכח מזה ואין על מה לדבר!"
 
השלישית – "תשמע, כלב זו אחריות גדולה. אם יהיה לך כלב הוא יהיה באחריותך: תצטרך לקום כל בוקר שעה קודם כדי ללכת איתו לטייל – גם בשבתות (ואתה הרי אוהב מאד לישון עד מאוחר), לא תוכל ללכת אחרי בית הספר לחברים ולהיות אצלם עד הערב, כי תצטרך להוציא את הכלב לטיול גם בצהריים ובערב. נצטרך לוותר על החופשה השנתית שלו בחו"ל, כי אי אפשר להשאיר כלב לבד בבית ואין לנו משיהו שיוכל לשמור עליו – ופנסיון עולה הרבה כסף. תצטרך לממן מכסף הכיס שלך רכישת מזון, חיסונים, ורשיון לכלב. אם אתה מוכן לכל התנאים האלה – תוכל לקבל כלב"
 
התרחיש לתשובה ראשונה – ההורים קונים לילד כלב האסקי סיבירי גזעי באלפי דולרים, ובתוך שבועיים מוצאים את עצמם מנהלים את חייהם עפ"י צורכי הכלב, כשהילד "עושה טובה" מדי פעם ומוציא אותו לטייל בשבת אחה"צ (כדי שתוכלו לנוח), שואבים אבק פעמיים ביום, ומפנטזים על היום שבו יוכלו לנסוע שוב לחופשה בצרפת. הריבים והצעקות בין ההורים לילד יהיו שגרת יום-יום.
 
התרחיש לתשובה השנייה – הילד ישנא את ההורים כל החיים על כך שלא נתנו לו להחזיק אפילו כלב קטנצ'יק, ויסביר את כל בעיותיו החברתיות והלימודיות בכך "שאם רק היה לי כלב – הכל היה אחרת"
 
התרחיש השלישי – אם הילד לא באמת רוצה כלב – הוא יוותר מיד וידע תמיד שזו היתה בחירה שלו, הוא לא ירגיש "מסכן", לא יקנא בחבריו ולא יכעס על ההורים. אם הוא באמת רוצה כלב – הוא יהיה מוכן לוותר על הנוחיות שלו וידע מה צפוי לו. הוא יתחייב בפני הוריו ובמיוחד בפני עצמו לעמוד במשימה האחראית של גידול כלב.
 
 
כך גם האפשרויות שלנו להתייחס לחלומות שלנו:
נוכל להתעלם מהמשמעויות ומהמחירים של הגשמת החלום, ולגלות אותם בדרך הקשה, אחרי שהשקענו זמן וכסף רב ברכישת ציוד ולימודים יקרים, או אחרי שנכנס לחובות כדי לקנות בית מפואר או עסק, שאין ברצוננו וביכולתנו לתחזק.
 
נוכל להגיד מראש "אין סיכוי" ולהתייסר כל החיים בשאלות "מה היה קורה אם היינו מנסים?" , "יכולנו להיות" "חבל שלא...." , "אם רק...."
 
ונוכל לחקור ולבחון את המשמעויות של הגשמת החלום: מה נדרש מאיתנו, האם זה אפשרי, האם זה מחיר שאנחנו רוצים לשלם, עד כמה זה חשוב לנו?  ולבצע בחירה מתוך ידיעת העובדות ושיקול דעת, בחירה שנהיה שלמים איתה, שתשחרר אותנו להתחיל בהגשמת החלום, או לרקום חלומות חדשים אחרים.
 
רוצים לבחון את החלום שלכם? בואו נתאמן על זה!

« חזרה לדף מאמרים »
 
Website by Edenet        © All Rights Reserved